|
| Fredag 3 september 2010 v 35 |
Klargörande angående VBU:s ställningstagande angående politiska partiers deltagande i skolan.
2010-09-02
Läs mer om
Till dig som ska söka inackorderingstillägg eller resebidrag
2010-06-18
Läs mer om
Kontakta ossVästerbergslagens utbildningscentrumBox 830 771 28 LUDVIKA
| Tel: |
0240 - 865 00 |
| Fax: |
0240 - 866 76 |
| Org.nr: |
222000-0802 |
| Skicka e-post |
|
|
|
Publiceringsdatum: 2010-02-11
Utställning med Ung Företagsamhet
Torsdagen den 21 januari hade Ung Företagsamhet, UF inom VBU sin årliga utställning. Det var ett stort antal företag som visade upp sina företag i entrén på hus A vid Högbergsskolan. Nedan följer bilder på ett antal av företagen.
Ad Astra UFPontus och Nicklas från Teknikprogrammet utvecklar mjukvara för datorsystem. Här visar de ett logistikprogram för läraren Andreas Lundholm.
Chicbox UFDetta företag utvecklar presentförpackningar och en hel del andra praktiska produkter såsom potatisstickor, lyktor mm. På bilden ser ni Therese Börjesson, Antonia Adolfsson, Kim Törnqvist, Veronica Börjesson och Carla Ferhandez-Oviedo som går på Teknikprogrammet.
Cozy Candle UFEtt företag med en lysande idé. De som brinner för detta företag är Jennie Johansson och Lisa Olovsson. På bilden är det Lisa som berättar om produkterna för en eventuell kund.
Dalicarlia UFUtvecklar T-shirts med Dalahästar på. Här ser vi Jackline och Sandra från Handelsprogrammet som förevisar en av tröjorna.
Format C UFHampus och Jesper driver detta framgångsrikta dataföretag som redan har många kunder och uppdrag. Här förklarar de en funktion för Simon.
Fun Factory UFTherese och Katarina från Handelsprogrammet driver detta evenemangsföretag.
GAJK Design UFDetta företag utvecklar loggor till andra företag och drivs av Alexander, Jonathan, Gustav och Kalle från Teknikprogrammet.
Hot Bands UFFöretaget drivs av Anna, Marcus, Levins och Emil på Handelprogrammet. Tyvärr var inte Anna och Levina på plats när bilden togs. Företaget marknadsför strumpeband med ficka där man kan förvara tex mobiltelefonhållare.
Hot Feet UFFryser du om fötterna då ska du köpa detta företags produkter. Man lägger tofflorna i mikrovågsugnen ett antal minuter och sedan är det bara att stoppa i fötterna och njuta. Louise Igel heter uppfinnaren och företagsägaren.
Ink Art UFVill du ha en snygg tavla eller en vägg målad på ett konstnärligt sätt är det bara att kontakta Daniel, Robin, Joakim O och Joakim S från Teknikprogrammet. De fixar det mesta.
King of Swing UFHär har vi ett glatt gäng från Handelsprogrammet som fixar danskvällen. Företaget består av Jonathan Keränen, Elin Ivarsson, Pernilla Östgren-Eriksson och Linnea Brandt.
Lattjo UFDetta företag som består av Sofi Wester, Hanna Wärre och Veronica Särkioja ordnar fritidsaktiviteter åt sina kunder.
Living the Dream UFFöretaget designar T-shirt efter kundens önskemål. Företagets VD Emma Eriksson var inte på plats när bilden togs men det vad Pontus Högman, Andreas Otterberg och Daniel Karlsson som ingår i företaget.
No Hands UFIsabelle visar upp en av företagets smarta produkt, en handduk som kan fästas runt kroppen via att kardborreband. Mycket användbar produkt att användas före och efter bad.
Paitured UFLämna in ett foto och få det målat som en tavla i önskad storlek. Detta är företagsidén som Beatric Perez och Jessica Almén från Samhällsprogrammet utvecklat.
Quick Pick UFEftersom Jonas Prenner och Andreas Hedblom är gitarrister upptäckte de att man ibland snabbt behöver plocka fram ett nytt plektrum. Av den anledningen har de utvecklat ett praktiskt plektrum magasin som de tillverkar och säljer.
Riddler UFFöretaget som drivs av Simon och Philip från Teknikprogrammet tillverkar och säljer T-shits. På bilden förklarar de upplägget för utbildningschefen Åke Sandberg.
Touch UFHär har vi ett företag som tillverkar och säljer fina smycken. Företaget drivs av Sandra Holmqvist, Emma Lindström, Madelene Holmström och Emelinda Åkerström.
Senast publicerad: 2010-02-11
Sidansvarig: |
Ulrika Persson
|
|
|
|
|
|